Siirry sisältöön
Satakylät

Riuttala-Mustajoki on tulevaisuuteen katsova Vuoden Kylä

Suunnitelmallisesti kehitetty Riuttala-Mustajoen kyläyhdistys Porin Laviasta vakuutti Vuoden Kylää etsivän tuomariston. Tuomaristo totesi, että Riuttala-Mustajoen kyläyhdistyksen toiminta näyttäytyy hyvin organisoituna, sitä on paljon, säännöllisesti ja se tavoittaa runsaasti kyläläisiä. Toiminnassa on pyritty huomioimaan eri-ikäiset kyläläiset ja myös vapaa-ajan asukkaiden tavoittamista on ajateltu. Yhtenä kylän erikoisuutena on hengellinen toimikunta. Monet kylää ja kyläläisiä koskevat tarinat on tallennettu vuosittain ilmestyvään kylälehteen, josta tänä keväänä valmistui jo 11. numero.

Kylälle on lähivuosina rakennettu kylätalo, perinnetalo sekä kota. Lisäksi kyläyhdistyksellä on oma laavu. Varautumista ja turvallisuutta on ajateltu hankkimalla kylätalolle muun muassa sydäniskuri ja aggregaatti. Kyläyhdistys tekee yhteistyötä myös vapaaehtoisen pelastuspalvelun kanssa. Kehittämisessä yhdistys on onnistuneesti hyödyntänyt Leader -tukia.

”Haluamme vaalia iloa ja myönteistä elämänasennetta, sekä uskoa oman kylämme ja sen ihmisten huomiseen”, päättyi Riuttala-Mustajoen kyläyhdistyksen vapaamuotoinen hakemus Vuoden Kyläksi.

Vuoden Kylää valittiin tänä vuonna Satakunnassa jo 30. kerran. Juhlavuoden kunniaksi kilpailussa etsittiin nimenomaan tulevaisuuteen katsovaa kylää. Hakuilmoituksessa peräänkuulutettiin kylää, jolla on tulevaisuususkoa. Lisäksi toivottiin veto- ja pitovoiman lisäämiseen tähtäävää toimintaa, avoimuutta, osallisuutta ja yhteistyötä sekä turvallisuuden ja kestävän kehityksen edistämistä.

Kullaa on selvä yleisön suosikki

Kullaa äänestettiin tänä vuonna yleisön suosikiksi poikkeuksellisen suurella erolla muihin. Kullaa sai kaikkiaan noin puolet annetuista äänistä. Äänestäjät perustelivat valintaansa mm. seuraavasti: ”Kullaan vielä suht tuore kyläyhdistys on tehnyt valtavat ponnistelut kylän elinvoiman eteen”. Kyläkoulu ja vireä yhdistystoiminta saivat paljon kehuja: ”Kullaa on kappale kauneinta Suomea. Siellä on pieni elinvoimainen kyläkoulu, vireä kyläyhdistys Pro Kullaa sekä monta muuta aktiivisesti toimivaa yhdistystä.”